Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2008

Πήρε το "Α. Βαρίκας"

Για 13η φορά στα 19 χρόνια ιστορίας του τουρνουά "Ανδρέας Βαρίκας" ο Πανιώνιος On Telecoms κατέκτησε την 1η θέση κερδίζοντας μετά από μάχη στον τελικό το Μαρούσι με 71-67. Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά ο Λόνι Μπάξτερ. Η Ντιναμό Μόσχας στην 3η θέση, 4η η Μπολόνια

Ο Πανιώνιος On Telecoms λοιπόν κόντρα σε μία ομάδα με την οποία έχει συνηθίσει να παίζει τους τελευταίους μήνες ως αντίπαλος, το Μαρούσι, πήρε τη νίκη στον τελικό με 71-67 ύστερα από μεγάλη μάχη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με το Μαρούσι να είναι μπροστά στο πρώτο ημίχρονο.

Το Μαρούσι μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο όπου κυριάρχησαν οι άμυνες προηγήθηκε 13-8 με τον Πανιώνιο On Telecoms να αντιδρά με άξονες τους Μπάξτερ και Τσβέτκοβιτς στη δεύτερη περίοδο και να φέρνει το ματς στα ίσια (35-35).

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τους κυανέρυθρους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και από τους Τσβέτκοβιτς και Μάιλς παίρνοντας το προβάδισμα με 54-52 στο τέλος του δεκαλέπτου ενώ στην 4η περίοδο η ευστοχία στις βολές του Μπάξτερ και τα καθοριστικά καλάθια του Μάιλς έδωσαν τη νίκη στον Πανιώνιο On Telecoms με 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 35-35, 54-52, 71-67

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος 2, Τσβέτκοβιτς 11 (1), Ζορόσκι 8, Γεωργαλής, Νικολιτς 2, Καλαμπόκης 6, Μάιλς 14, Ραίτσεβιτς 6 (2), Μπάξτερ 16, Κένταλ 2, Γιαννούλης 4.