Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2008

"Κυανέρυθρη" καταιγίδα στη Πυλαία

Με τον αέρα της μεγάλης ομάδας ο Πανιώνιος On Telecoms πέρασε σαν σίφουνας από το κλειστό του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Α1 και με τη νίκη του με 80-76 έδειξε ότι και φέτος θα είναι από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος. Αμυνα, Μάιλς, Μπάξτερ αλλά και Τσβέτκοβιτς τα κλειδιά της επιτυχίας της ομάδας του Αλεκσάνταρ Τριφούνοβιτς.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ με τη βοήθεια των πέντε χιλιάδων οπαδών του που βρέθηκαν στο γήπεδο της Πυλαίας ξεκίνησε με ενθουσιασμό το ματς και προηγήθηκε 7-2, όμως γρήγορα οι παίκτες του Πανιώνιος On Telecoms ισορρόπησαν το σκορ. Με καλάθια του Μπάξτερ αρχικά η διαφορά μειώθηκε άμεσα (10-8) ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο προερχόμενος από τον πάγκο Ιβάν Ζορόσκι. Ο "Ζόρο" με προσωπικές ενέργειες και παρότι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 22-18, ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 22-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι κυανέρυθροι πατώντας πιο γερά στο παρκέ και με όπλο την άμυνά τους περιόρισαν σε ρόλο κομπάρσου τους γηπεδούχους. Δύο τρίποντα από τους Ζορόσκι και Νίκολιτς έδωσαν την ευκαιρία στον Πανιώνιο On Telecoms να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 (13-0 από το 22-18 και μετά στο 9ο λεπτό) και έτσι ο Πανιώνιος On Telecoms ξέφυγε με 31-22 με τον ΠΑΟΚ να μένει για τέσσερα λεπτά δίχως πόντο.

Οι κυανέρυθροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με καλάθια του Γιαννούλη και του Μάιλς κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (39-31) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 44-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος On Telecoms επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και πάλι με όπλο την άριστα διαβασμένη άμυνα που εγκλόβισε τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Στην επίθεση, δε, Μάιλς, Καλαμπόκης αλλά και Τσβέτκοβιτς (που "μπήκε" στο παιχνίδι επιθετικά στο δεύτερο μέρος) έσυραν το χορό και έτσι η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (37-49 και 38-52) για να φτάσει ακόμη και στους 15 πόντους (47-62) με καλάθι του Τσβέτκοβιτς λίγο πριν το τέλος της περιόδου που έληξε 50-62 από τρίποντο του Γκρέγκορι, για τον ΠΑΟΚ, με την εκπνοή.

Ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πίεσε πολύ περισσότερο στην άμυνα, αναζήτησε το τρίποντο και προς στιγμή έδειξε ότι μπορούσε να μπει ξανά στο ματς. Παρότι οι κυανέρυθροι ξέφυγαν με 14 πόντους (50-64) ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί 9-0 από τρίποντα των Ντιαρά και Βασιλειάδη και μέιωσε τη διαφορά στους 5 πόντους πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η ψυχραιμία του Ααρον Μάιλς. Ο αμερικανός γκαρντ του Πανιώνιος On Telecoms έτρεξε ένα σερί 4-0, έκανε το σκορ 59-68 και με δικά του καλάθια (αλλά και του Μπάξτερ) οι κυανέρυθροι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ (62-70, 64-74) και πήραν την τεράστιας σημασίας νίκη με 80-76, το ιδανικότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 50-62, 76-80

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος 2, Τσβέτκοβιτς 12, Ζορόσκι 11 (1), Γεωργαλής 7 (1), Νίκολιτς 5 (1), Καλαμπόκης 8 (1), Μάιλς 16 (1), Ραίτσεβιτς 1, Μπάξτερ 12, Γιαννούλης 6