Σάββατο 24 Μαρτίου 2007

Νίκη τετράδας για την ΚΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Forthnet

Οι «κυανέρυθροι» ήταν σαρωτικοί στο ξεκίνημα… Παίζοντας καλή άμυνα και σκοράροντας αποκλειστικά δια χειρός Περπέρογλου και Χάτσον προηγήθηκαν με 13-2 στο 4ο λεπτό. Ωστόσο, η απόσυρση του συγκεκριμένου διδύμου από τον Λούκα Παβίσεβιτς (ο πρώτος συμπλήρωσε δύο φάουλ και ο δεύτερος χρειαζόταν ανάσες), «κόστισε» στον Πανιώνιο, καθώς για κάτι περισσότερο από τρία λεπτά έχασε τον δρόμο για το καλάθι! Και η Ολυμπιάδα δεν έχασε την ευκαιρία… Με οδηγούς τους Σιμς και Τσάμη (ο οποίος αντικατέστησε στο 3ο λεπτό τον Ντίαζ) απάντησε με ένα σερί 9-0 και μείωσε στο καλάθι (11-13). Παρόλα αυτά, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν χάρη στην υπεροχή τους στα ριμπάουντ να διατηρήσουν σταθερά το προβάδισμα (16-20, στο 10ο λεπτό). Με τρίποντο του εντυπωσιακού Τσάμη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20, όμως, ο Πανιώνιος αντέδρασε και πάλι άμεσα… Βασιζόμενος στην υπεροχή του Ντραγκόλιοβιτς μέσα στην ρακέτα, διατήρησε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια –με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου- με μια διαφορά 5π. (29-34). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην 3η περίοδο… Ο Σιμς πάλευε σχεδόν μόνος του να ροκανίσει την διαφορά (23-36), όμως, ο Πανιώνιος κατάφερνε χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Κένεντι Ουϊνστον να παραμένει σε θέση οδηγού (42-50, στο 30ο λεπτό). Με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια (47-50), όμως, ο Αμερικανός φόρογυορντ δήλωσε και πάλι «παρών». Με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτίναξε την διαφορά στο +9, ενώ στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αφλογιστία των παικτών του Νίκου Βορνά και αύξησε τις αποστάσεις στους 14π. (53-67). Το τελικό 55-67 έγραψε ο Ντίαζ όταν όλα είχαν πλέον κριθεί. Εσύ σούπερ σταρ: Κένεντι Ουϊνστον! Στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε καθόλου. Ωστόσο, στην επανάληψη πήρε στις πλάτες του τον Πανιώνιο και τον οδήγησε εκ του ασφαλούς στην σημαντικότατη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 29-34, 42-50, 55-67.