Παρασκευή 9 Μαρτίου 2007

Και τώρα νίκη στη Χιρόνα...

Τρέλανε όλη την Ευρώπη ο Πανιώνιος Forthnet που πήρε μία τεράστια νίκη επί της ισπανικής Ακασβαγιού Χιρόνα με 82-69, ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών σε 1-1 και θα διεκδικήσει τη νίκη-πρόκριση στο φάιναλ-φορ σε έναν 3ο αγώνα που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη 14 Μαρτίου στην Ισπανία. Η τετράδα των Ουίνστον-Ντόιτσιν-Χάτσον και Μίλκοβιτς ήταν η κορυφαία για τον καταπληκτικό Πανιώνιο Forthnet που υποχρέωσε τη Χιρόνα στην 1η της ήττα στη σεζόν μετά από 13 σερί νίκες.
Το φιλμ του αγώνα
Ο Πανιώνιος Forthnet ξεκίνησε νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην παντοδύναμη ισπανική ομάδα. Παρότι προηγήθηκε με 12-11 στο 8ο λεπτό, είδε τη Χιρόνα να προσπερνάει στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-12 και με ένα συνολικό σερί 13-0 να ξεφεύγει με "νταμπλ-σκορ", 12-24 στο 12ο λεπτό.
Η Χιρόνα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα και ξέφυγε με 17-30 και 22-35 στο 16ο λεπτό για να λήξει το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 33-39 χάρη σε 3/3 βολές από τον Κένεντι Ουίνστον λίγο πριν το τέλος.
Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε όμως το κυανέρυθρο ξέσπασμα. Οι παίκτες του Λούκα Παβίτσεβιτς ίσως στο καλύτερο 20λεπτο της φετινής σεζόν επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους με όπλο το μέγιστο πάθος στην άμυνα και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση.
Ετσι η διαφορά άρχισε σιγά-σιγά να μειώνεται με τον Πανιώνιο Forthnet να πλησιάζει σε 38-43 και με σερί 7-0 να προσπερνάει στο σκορ με 45-43 στο 26ο λεπτό. Η Χιρόνα με καλάθια από τους περιφερειακούς της έκλεισε πάντως το 30λεπτο προηγούμενη με 54-51 αλλά οι παίκτες της ομάδας μας ήταν αποφασισμένοι να κερδίσουν το ματς.
Πατώντας γκάζι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος Forthnet πήρε ξανά το προβάδισμα με 60-57 και 66-59 και με τρίποντο ξέφυγε με 10 πόντους, 69-59 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Μέσα σε αποθέωση ο Πανιώνιος Forthnet έφτασε στη νίκη με 82-69 και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στον 3ο αγώνα στη Χιρόνα την ερχόμενη Τετάρτη.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ FORTHNET: Καυκής 9, Μίλκοβιτς 14, Περπέρογλου 6, Ντόιτσιν 18, Χατζής, Αγγελόπουλος, Ουίνστον 20, Ντραγκοίλοβιτς, Χάτσον 15