Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2008

Χιονοθύελλα οι πρωταθλήτριες

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της για την 18η αγωνιστική της Α1 η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Πανιωνίου συντρίβοντας την Siemens με 81-62 στο κλειστό της Αρτάκης. Στο αρχή ο Πανιώνιος μπήκε νοθρός στο παιχνίδι και με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκόρ με 29-32. Στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας σοβαρά κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη και να διατηρηθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Α1, ένα βαθμό πίσω απο την πρωτοπόρο ομάδα των Εσπερίδων η οποία επικράτησε στο ντέρμπυ της αγωνιστικής του Άρη Χολαργού.

Η επόμενη αγωνιστική είναι πολύ κρίσιμη και ίσως αυτή που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον φετινό πρωταθλητή. Ο Πανιώνιος αγωνίζεται στον Χολαργό με αντίπαλο τον τοπικό Άρη και οι Εσπερίδες ταξιδεύουν στην Πτολεμαίδα για να αντιμετωπίσουν τον πολύ δυνατό εντός έδρας φέτος Απόλλωνα. Με νίκη των κοριτσιών μας και ήττα των Εσπερίδων στην Πτολεμαίδα ο Πανιώνιος θα ισοβαθμίσει στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 με τις Εσπερίδες, όμως τα κυανέρυθρα κορίτσια υπερτερούν των αντιπαλων τους λόγω της διαφοράς των 2 μεταξύ μας αγώνων. Τα δεκάλεπτα: 10-15, 29-32, 50-47, 81-62.

Πανιώνιος: Σταυρακάκη, Δελή 10 (2), Μπότσαρη, Βασιλείου 3 (1), Thorn 23 (3), Ρούσσου 2, Χαλιβέρα 7, Σαμορούκοβα 18, Queenan 18.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής: Παναθηναικός - Σπόρτιγκ 70-62, Αίας Ευόσμου - Μέγας Αλέξανδρος 77-79, Παγχιακός - Απόλλων Πτολεμαίδας 72-57, Εσπερίδες - Άρης Χολαργού 72-57.