ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ...

«ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ»! O ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ONLINE... στη διεύθυνση pan-ola.blogspot.com

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2008

Παρά πέντε... εκατό!

Χάρη στην ομαδική δουλειά και το ξέσπασμά του, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος, νίκησε με 95-67, την Ολυμπιάδα, στο κλειστό του Ελληνικού, με ηγέτη τον Αλεξάντερ Τσάπιν.
Η ομάδα του Μάρκοβιτς, είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γιαννούλης, Τσάπιν, Καλαμπόκης, Μπάξτερ, Σάκοτα, Νιούλεϊ) κι αυτό συνετέλεσε στο να έρθει η τελική επικράτηση. Από πλευράς Ολυμπιάδας, ο Σούλης, ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να οδηγήσει τους φιλοξενούμενους στη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-35, 63-58, 95-67
Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 6, Τσάπιν 17 (3), Ζορόσκι 6, Σάκοτα 11 (1), Μπάξτερ 11, Καλαμπόκης 13 (1), Νιούλεϊ 10 (1), Καβαλιάουσκας 5, Γιάνκοβιτς 3 (1), Κένταλ 2, Γιαννούλης 11

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΝΕΝΑΝΤ ΜΑΡΚΟΒΙΤΣ

Ικανοποιημένος εν... μέρη ήταν ο προπονητής του Πανιώνιος On Telecoms Νέναντ Μάρκοβιτς μετά το τέλος του αγώνα. «Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο σήμερα όχι τόσο λόγω του αντιπάλου, αλλά λόγω της δικιάς μας ψυχολογίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σεβόμασταν την Ολυμπιάδα. Θέλαμε να είμαστε προσεκτικοί γιατί τα αμυντικά ριμπάουντ και λάθη μας έχουν στοιχίσει πολύ έως τώρα. Δεν ξεκινήσαμε καλά σε αυτούς τους τομείς αλλά το σημαντικό είναι ότι στην επανάληψη περιορίσαμε τα λάθη μας σε 3. Υπήρχε πίεση στα παιδιά γιατί είχαμε χάσει δυο ματς που θα μπορούσαμε να πάρουμε. Στην τρίτη περίοδο υπήρχε πρόβλημα στην ψυχολογία, καθώς σε ένα άδειο γήπεδο δεν είναι εύκολο να κερδίσεις μια ομάδα που καίγεται για βαθμούς. Το καλό είναι ότι είχαμε θέληση στο τέλος. Δεν κρύβω ότι στην άκρη του μυαλού των παικτών υπήρχε και το ματς με τη Βαλένθια αν και είχαμε πει ότι δεν θα πρέπει να σκεφτόμαστε αυτό το παιχνίδι. Το θεωρώ αναμενόμενο αφού έχουμε αγωνία για τον αγώνα αυτό κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο, αγώνα στον οποίο περιμένουμε όλοι να δείξουμε την αξία μας».