Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2008

Δε3ν πειράζει. Και οι πρωταθλήτριες χάνουν

Δεν τα κατάφερε ο Πανιώνιος στον αγώνα που έδωσε με τις Εσπερίδες για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών γνωρίζοντας την ήττα με 68-60. Ο αγώνας εξελισσόταν πόντο-πόντο στην μεγαλύτερή του διάρκεια αλλά οι κακές επιλογές και η αστοχία του πρωταθλητή Ελλάδος τον κράτησαν μακριά απο το ρόζ φύλλο αγώνα. Πάντως ο Πανιώνιος παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 ισοβαθμώντας πλέον με τις Εσπερίδες αλλά έχει το πάνω χέρι λόγω του ότι κράτησε την διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει της αντιπάλου της στον πρώτο γύρο. Το παρόν στο γήπεδο έδωσαν 200 οπαδοί του Πανιωνίου μετατρέποντας το κλειστό του Εσπέρου σε Αρτάκης... Δώρο στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος η ήττα του Αθηναικού απο τον Αστέρα Εξαρχείων. Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-34, 52-50, 68-60
Πανιώνιος: Σταυρακάκη 1, Δελή 18, Βασιλείου 3, Thorn 6, Χαλιβέρα 3, Σαμορούκοβα 13, Queenan 16.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, για το πρωτάθλημα, την επόμενη Κυριακή στον Βύρωνα με αντίπαλο τον Αθηναικό.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
Αστέρας Εξαρχείων - Αθηναικός: 74-71, Παγχιακός - Siemens: 63-69, Παναθηναικός - Απόλλων Πτολεμαίδας: 74-68, Ηρακλής - Σπόρτιγκ: 73-77, Καστοριά - Μέγας Αλέξανδρος: 88-71, Αίας Ευόσμου - Άρης Χολαργού: 47-80

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ

Μεγάλη νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα βόλει του Πανιωνίου επικρατώντας του Άρη μέσα στην Θεσσαλονίκη με 1-3 σετ για την 16η αγωνιστική της Α1. Τα σετ της αναμέτρησης ήταν: 22-25, 18-25, 25-14, 15-25. Πλέον η ομάδα μας ισοβαθμεί με τον Άρη στην 6 θέση του πρωταθλήματος έχοντας 19 βαθμούς (24-34 σετ) και βρίσκεται μία ανάσα απο την παραμονή της στην Α1. Την επόμενη αγωνιστική ο Πανιώνιος υποδέχεται στο κλειστό της Αρτάκης τον Παναθηναικό την Παρασκευή 08/02 και ώρα 19:00.

ΝΙΚΗ ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ

Με νίκη πέρασε απο την Γλυφάδα η ομάδα του Κώστα Λούδη επικρατώντας για την 18η αγωνιστική της Α1 με 8-13 του αντιπάλου της. Με την νίκη αυτή η ομάδα ουσιαστικά εξασφάλισε την 3 θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Την επόμενη αγωνιστική ο Πανιώνιος υποδέχεται την Κέρκυρα στο κολυμβητήριο της Αρτάκης. Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 1-5, 4-3

Πανιώνιος: Θωμάκος 4, Παπαδόγκωνας 2, Μουρίκης 2, Γκέργκελι 2, Μπουρνάζος, Λιοτσάκης, Τίτσιτς

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Βουλιαγμένη-Χανιά 11-10, ΠΑΟΚ-Παλ.Φάληρο 8-9, Ολυμπιακός-Εθνικός 12-5, Χίος-Κέρκυρα 9-8, ΝΕ Πατρών-Παναθηναϊκός 9-9