Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2008

Λύγισε στο 4ο 10άλεπτο...

Πάλεψε για τρία δεκάλεπτα αλλά κατέρρευσε στο τέταρτο ο Πανιώνιος On Telecoms που ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 72-62 και έπεσε έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας, μαζί με το Αιγάλεω. Οι κυανέρυθροι δεν μπόρεσαν στην 4η περίοδο να ακολουθήσουν τον ρυθμό και την ευστοχία της ΑΕΚ και έχασαν ένα ματς όπου άξιζαν κάτι καλύτερο.

Το φιλμ του αγώνα

Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο στηριζόμενη σε έναν πρώην "κυανέρυθρο", τον αμερικανό πλέι-μέικερ Ουίλιαμ Εϊβερι. Ο Εϊβερι πέτυχε 9 από τους 15 πόντους της ΑΕΚ στο ξεκίνημα και έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 15-11. Η αντίδραση από πλευράς Πανιώνιος On Telecoms ήρθε με καλάθια των Σάκοτα και Νιούλεϊ που αρχικά μείωσαν το σκορ στο 18-17 και στη συνέχεια ισοφάρισαν στο τέλος της περιόδου σε 20-20.
Με τη φόρα που είχε πάρει από το φινάλε της πρώτης περιόδου ο Πανιώνιος On Telecoms ξεκίνησε εντυπωσιακά τη δεύτερη όταν με δύο απανωτά τρίποντα από τους Νιούλεϊ και Σάκοτα έκανε ένα σερί 7-1 και ξέφυγε με 27-21 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ομως η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με καλές άμυνες υποχρέωσε τους κυανέρυθρους σε πολλά λάθη και άστοχα σουτ κρατώντας τους άποντους για 6 λεπτά με αποτέλεσμα με σερί 11-0 οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν 32-27. Το πρώτο ημίχρονο έληξε, δε, με καλάθι του Γιαννούλη που μείωσε σε 33-29.
Η μάχη συνεχίσθηκε και στην 3η περίοδο με τους Ουέσον και Σι από πλευράς ΑΕΚ και Νιούλεϊ, Ζορόσκι από πλευράς Πανιώνιος On Telecoms να σκοράρουν κατά βούληση και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι κυανέρυθροι προσπέρασαν με 39-42 με γκολ-φάουλ του Αυστραλού στο 25ο λεπτό, η ΑΕΚ ανέκαμψε (49-48 στο 28ο λεπτό) για να λήξει η 3η περίοδος με τους αντιπάλους ισόπαλους 51-51.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έδειξε πιο αποφασισμένη αλλά και πιο αποτελεσματική. Ετσι, με ένα αρχικό σερί 8-0 ξέφυγε με 59-51 και με νέο 7-0 σερί ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (70-59) ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο On Telecoms να παλεύει μόνο με τον Γιαννούλη κάτω από τα καλάθια. Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-29, 51-51, 72-62
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος, Τσάπιν 6 (2), Ζορόσκι 11, Γεωργαλής, Σάκοτα 6, Καλαμπόκης 9, Νιούλεϊ 12 (2), Μπάξτερ 4, Κένταλ, Γιαννούλης 14