Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2008

Κατάρρευση, ήττα, αποκλεισμός...

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Πανιώνιος On Telecoms σταμάτησε στο "Λα Φοντέτα" της Βαλένθια εκεί όπου γνώρισε βαριά ήττα με 61-82 από την Παμέσα και αποχαιρέτησε άδοξα το ULEB Cup αφού δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τη διαφορά των 11 πόντων της νίκης 70-59 του πρώτου ματς στο Ελληνικό. Ενα τραγικό τετράλεπτο στην τελευταία περίοδο με πέντε συνεχόμενα τρίποντα για τη Βαλένθια και απανωτά λάθη των κυανέρυθρων οδήγησαν στην ήττα-αποκλεισμό.

Η Βαλένθια ξεκίνησε δυναμικά το ματς και με δύο απανωτά τρίποντα προηγήθηκε 6-1. Ομως η αντίδραση των κυανέρυθρων ήταν άμεση αφού με τρίποντο του Τσάπιν και καλάθι του Γιαννούλη έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 8-6. Η Βαλένθια όμως εκμεταλευόμενη τα λάθη των παικτών της ομάδας του Μάρκοβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 16-12.
Στη δεύτερη περίοδο ο Πανιωνιος On Telecoms μείωσε στο καλάθι (16-14) αλλά η Βαλένθια με ηγέτη και σκόρερ τον Ρουμπεν Ντάγκλας ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στους 9 πόντους (23-14) με σερί 7-0. Ενα γκολ-φάουλ του Ζορόσκι και τρίποντο του Σάκοτα μάζεψαν τη διαφορά από το 28-19 στο 30-24 και στη συνέχεια δύο απανωτά καλάθα του Αντάνας Καβαλιάουσκας διαμόρφωσαν το 33-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Βαλένθια πίεσε στην άμυνα στην 3η περίοδο και για πρώτη φορά ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 25ο λεπτό (42-32) μετά από συνεχόμενα λάθη των κυανέρυθρων οι οποίοι πάντως με τον Γιαννούλη μπροστάρη στην επίθεση μείωσαν με σερί 5-0 σε 42-37. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με δικό τους σερί 5-0 (47-37) και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 11 πόντους μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου (51-38) με σερί 9-1 με τους Νιούλεϊ και Καλαμπόκη να χάσουν στο διάστημα αυτό τέσσερις ελεύθερες βολές. Η περίοδος έληξε με τη Βαλένθια να προηγείται 51-40 και να έχει τον πρώτο λόγο.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η άμυνα του Πανιώνιος On Telecoms κράτησε τη Βαλένθια για τρισήμιση λεπτά δίχως πόντο αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 8 (54-46). Ετσι, το ξύπνημα του γκαρντ της ισπανικής ομάδας Τζέιμι ολιβερ που πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα και άλλα τρία συνεχόμενα (πέντε συνολικά) στο διάστημα 35'-38' εκτόξευσαν τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων από 62-49 σε 71-41 με σερί 9-2 και ενώ απέμεναν δύο λεπτά πριν το φινάλε.
Παρά τις προσπάθειές τους οι παίκτες του Πανιώνιος On Telecoms δεν μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο ματς και έτσι η Βαλένθια έφτασε στην τελική επικράτηση με 82-61.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-28, 51-40, 82-61

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος 2, Τσάπιν 5 (1), Ζορόσκι 7, Γεωργαλής 2, Σάκοτα 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Νιούλεϊ, Καβαλιάουσκας 7, Γιαννούλης 10, Μπάξτερ 6

Δηλώσεις Μάρκοβιτς

Ο προπονητής του Πανιώνιος On Telecoms Νέναντ Μάρκοβιτς δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης. "Για 30 αγωνιστικά λεπτά ήμασταν μέσα στο ματς αλλά στο διάστημα αυτό δεν εκμεταλλευθηκαμε όπως θα έπρεπε το άγχος της Βαλένθια που κυνηγούσε τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, δε, χάσαμε σχεδόν όλες τις ατομικές μονομαχίες στην άμυνα, χάσαμε τα περισσότερα δικά μας σουτ και το πληρώσαμε ακριβά. Προσπαθήσαμε να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι αλλά δεν το καταφέραμε αφού η Βαλένθια είχε καλή ψυχολογία στα τελευταία λεπτά".