Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2008

Ασταμάτητο το "κυανέρυθρο" τρενο

Την νίκη με 70-59 πήρε ο Πανιώνιος στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Αρτάκης με αντίπαλο τον Παγχιακό για την 15 αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών. Η ομάδα του Παγχιακού αιφνιδίασε τον Πανιώνιο και στα μέσα της δεύτερης περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (15-32). Ο Πανιώνιος στην συνεχεια κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να φέρει το σκόρ του ημιχρόνου στο 22-34.Ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο απο τον πρωταθλητή Ελλάδος ήταν αρκετό για να φέρει τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση και να προηγηθούμε με την λήξη της τρίτης περιόδου με 50-41. Στην συνέχεια όσο και αν προσπάθησε η ομάδα σου Παγχιακού να επιστρέψει στον αγώνα δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ανησυχήσει τον Πανιώνιο ως προς την τελική επικράτηση. Η νίκη αυτή κράτησε τον Πανιώνιο μόνο πρώτο στην κορυφή της Α1 πριν απο τα 2 πολύ μεγάλα παιχνίδια που ακολουθούν με την BC Moscow την Πέμπτη (31/01) και με τις Εσπερίδες την επόμενη Κυριακή (03/02).Τα δεκάλεπτα: 10-21, 22-34, 50-41, 70-59

Πανιώνιος (Κορωναίος): Σταυρακάκη 4, Δελή 7 (1), Βασιλείου 12 (4), Θορν 25 (4), Ρούσσου, Παναγιωτοπούλου, Χαλιβέρα 5 (1) Σαμορούκοβα 15, Κουίναν 2, Γιαννακοπούλου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Πανιώνιος 27, 2. Εσπερίδες 26, 3. Πτολεμαίδα 26, 4. Άρης Χολαργού 26, 5. Αθηναικός 25.