Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2008

Πανιωνάρα. Νίκησε Αρη & Διαιτητές...

Mία ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από 14 χρόνια πανηγύρισε ο Πανιώνιος On Telecoms που επικράτησε ύστερα από αγώνα θρίλερ 50 αγωνιστικών λεπτών του Αρη στο ουδέτερο (λόγω τιμωρίας του Αρη) γήπεδο της Νεάπολης Λάρισας με 99-94! Πρώτη νίκη για τους κυανερυθρους επί του Αρη στον θεσμό του Κυπέλλου, επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά (24 Ιανουαρίου) ο Ολυμπιακός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Φοβερός ο Ααρον Μάιλς με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, μεγάλη εμφάνιση από Γιαννούλη και Ραίτσεβιτς.

Το φιλμ του αγώνα

Τις... προθέσεις τους να γίνουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αφεντικά του αγώνα έδειξαν οι παίκτες του Πανιώνιος On Telecoms. Με μπροστάρη τον Ααρον Μάιλς οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν 8-2 στο 3ο λεπτό και παρά το απροσδόκητο και αυστηρό φόρτωμα του Λόνι Μπάξτερ με 3 φάουλ ένα λεπτό αργότερα, βρήκαν τις λύσεις κοντά στη ρακέτα.

Με τον Μάιλς ασταμάτητο και τον Γιαννούλη να προσφέρει 4 γρήγορους πόντους, ο Πανιώνιος On Telecoms ξέφυγε με νταμπλ-σκορ (12-6) και αργότερα με 15-8 και 20-10 (8ο λεπτό) με τον αμερικανό γκαρντ να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο σκοράροντας 10 πόντους (όσους όλος ο Αρης)! Κάπως έτσι, ο Πανιώνιος On Telecoms έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-17.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τους κυανέρυθρους να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα (31-24 στο 14ο λεπτό) και να ξεφεύγουν μάλιστα με 13 πόντους διαφορά (39-26 στο 16'30") με τον Μίροσλαβ Ραίτσεβιτς να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους. Ετσι, το ημίχρονο έληξε με τους παίκτες του Τριφούνοβιτς να προηγούνται με 42-30.

Στην τρίτη περίοδο το δίδυμο Μάιλς-Ραίτσεβιτς συνέχισε στο ίδιο τέμπο επιθετικά και η διαφορά παρέμεινε για αρκετή ώρα πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας και στους 13 (53-30 στο 27ο λεπτό) με τον Αρη απλά να μειώνει σε 55-48 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι κυανέρυθροι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στην 4η περίοδο καθώς παρά το γεγονός ότι ο Αρης μείωσε σε 60-54, δύο συνεχόμενα καλάθια του Λόνι Μπάξτερ που επέστρεψε στο παρκέ έκαναν το 64-54. Ο Αρης στην ύστατη προσπάθειά του να μειώσει με τρίποντα έφτασε στο -6 (68-62) στο 37ο λεπτό και 68-65 με τρίποντο του Ηλιάδη δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Αρη να μειώνει 68-67 με τον Ηλιάδη στα 31", τον Μάιλς να αστοχεί σε τρίποντο στα 9" και τον Μπάξτερ να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 5 δευτερόλεπτα. Ομως είχε 1/2 βολές, έκανε το 69-67 και στην επαναφορά ο Αρης ισοφάρισε 69-69 με τον Κλαρκ στα 1,3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για να πάει το ματς στην παράταση αφού ο Καλαμπόκης αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη υπό πολύ δύσκολες προϋποθέσεις.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο Πανιώνιος On Telecoms προηγηθηκε 73-70 αλλά ο Αρης ισοφάρισε 75-75 και με 4 σερί πόντους του Σέκουλιτς έκανε το προσπέρασμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 79-77. Ο Καλαμπόκης ισοφάρισε 79-79 στα 46" για να ακολουθήσουν βολές του Σέκουλιτς (27") και καλάθι του Μάιλς (17") που έκαναν το 81-81. Στην τελευταία του επίθεση ο Αρης αστόχησε με τον Σέκουλιτς και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση.

Εκεί, οι κυανέρυθροι παρά την απουσία του Καλαμπόκη που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ όπως και ο Μπάξτερ, με σερί 6-0 προηγήθηκαν 90-84 με 4 πόντους του ασταμάτητου Μάιλς και 2 του εξαιρετικού Γιαννούλη. Ο Αρης απάντησε με τρίποντο του Ηλιάδη (90-88 1'16" πριν το τέλος) όμως στη συνέχεια Μάιλς και Ζορόσκι στα 53" και στα 22" ο πρώτος και στα 13" και στα 4" ο δεύτερος είχαν 6/6 βολές και ο Πανιώνιος On Telecoms πανηγύρισε την ιστορική νίκη με 99-94 ύστερα από θρίλερ 50 αγωνιστικών λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-42, 48-55, 69-69, 81-81 (1η παράταση), 94-99 (2η παράταση).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΤΡΙΦΟΥΝΟΒΙΤΣ

«Οι φίλαθλοι θα έπρεπε να πληρώσουν μεγαλύτερο εισιτήριο, επειδή ο αγώνας κράτησε 50 λεπτά. Συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων για την προσπάθειά τους και, ειδικότερα, στους δικούς μου παίκτες για τη νίκη. Είχαμε πλεονέκτημα απέναντι στον Άρη, το γεγονός ότι ξέραμε πως να διαχειριστούμε τους διπλούς αγώνες κάθε εβδομάδας, λόγω της συμμετοχής μας στην Ευρωλίγκα. Από την άλλη, είχαμε, επιπλέον, κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Για 30 λεπτά παίξαμε εξαιρετικά, όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει, όμως στην τέταρτη περίοδο χαλαρώσαμε, ειδικά στο "τρανζίσιον" στην άμυνα και δεχτήκαμε αρκετά εύκολα καλάθια από τον Άρη. Θα μπορούσαμε, πάντως, να πάρουμε τη νίκη πριν τις παρατάσεις, αν δεν έκανε τη λάθος επιλογή ο Μάιλς να σουτάρει στα έξι δευτερόλεπτα, ενώ μπορούσε να κρατήσει την μπάλα. Στις παρατάσεις είχαμε ‘καθαρό’ μυαλό, ειδικά, στη δεύτερη παράταση και πήραμε δίκαια τη νίκη. Στο τέλος του αγώνα, χειροκρότησα τους φιλάθλους του Άρη, όπως κάνω πάντα με τους φιλάθλους κάθε ομάδας που την ακολουθούν. Θεωρώ σημαντικό ότι αυτοί οι άνθρωποι αφιέρωσαν τόσες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο τους, για να βρεθούν κοντά στην ομάδα τους. Και, εκτός των άλλων, μου αρέσει πολύ να αγωνίζομαι σε γήπεδα με όμορφη ατμόσφαιρα και πολύ κόσμο».