Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2008

Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα

Πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανιώνιος On Telecoms που δεν απέφυγε την ήττα στο Βενετόκλειο της Ρόδου από τον καλύτερο Κολοσσό με 88-71. Οι κυανέρυθροι ήταν κακοί αμυντικά σε όλο τη διάρκεια του αγώνα και άστοχοι στα σουτ τριών πόντων (2/14) με αποτέλεσμα να γνωρίσουν αυτή τη βαριά ήττα.
Το φιλμ του αγώνα
Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο "Βενετόκλειο" της Ρόδου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ετσι, στο 6ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο 13-13 με τον Κολοσσό να είναι σαφώς πιο εύστοχος στην πρώτη περίοδο (8/10 δίποντα) και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-17.
Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με την ίδια ευκολία και ευστοχία φτάνοντας να έχουν 12/14 δίποντα και προβάδισμα 6 πόντων (27-21) με τα καλάθια των Χάρις, Σμιθ και Παπανικολολόπουλου. Σε εκείνο το σημείο όμως αφυπνίστηκαν οι κυανέρυθροι που με μπροστάρηδες τους Καλαμπόκη, Μπάξτερ και Ραίτσεβιτς κατάφεραν πολύ γρήγορα να μειώσουν τη διαφορά σε απόσταση βολής (33-31) με σερί 10-6.
Η αστοχία όμως των κυανέρυθρων στα τρίποντα (1/9) έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να ξεφύγει ξανά με 37-31 (17') και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 40-37 αφού μείωσε ο Πανιώνιος On Telecoms με καλάθια των Μάιλς και Ραίτσεβιτς.
Στο ξεκίνημα του δευτερου ημιχρόνου οι κυανέρυθροι έφεραν το ματς στα ίσια (43-43) για να απαντήσει όμως ο Κολοσσός με 6-0 σερί με τον Βασίλιεβιτς και να ξεφύγει 49-43 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η διαφορά στη συνέχεια ξεπέρασε ακόμη και τους 10 πόντους (56-45) με τον Κολοσσό να "τρέχει" ένα επί μέρους σερί 13-2 με σκόρερ τους Χάρις και Σμιθ και τον Πανιώνιο On Telecoms να συνεχίζει να είναι άστοχος από την περιφέρεια (1/12 τρίποντα σε εκείνο το σημείο).
Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κολοσσό στο +11 (61-50) με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό και το σκορ αφού ξέφυγαν με 14 πόντους (65-51) και αργότερα με 20 πόντους (84-64) και έφτασαν δίκαια στην τελική νίκη με 88-71.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος 3 (1), Τσβέτκοβιτς, Ζορόσκι 8, Γεωργαλής 2, Καλαμπόκης 16 (2), Μάιλς 5 (1/13 σουτ), Ραίτσεβιτς 11 (1), Νίκολις 9, Κένταλ 2, Μπάξτερ 15

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Με 58-56 ηττήκε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Πανιωνίου από τον Αθηναϊκό. Τα δεκάλεπτα του ματς: 10-16, 19-30, 38-45, 56-58
Πανιώνιος (Τσεμπέρης): Νέρο 13, Σταυρακάκη 5, Δελή 8 (2), Σαμ 12 (1), Βασιλείου 6, Παπαμιχαήλ 2, Γκοτζή, Χαλιβέρα6, Δανούση, Γιαννακοπούλου.