ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ...

«ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ»! O ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ONLINE... στη διεύθυνση pan-ola.blogspot.com

Πέμπτη 9 Οκτωβρίου 2008

Φινάλε στα φιλικά με νίκη (80-52) επί του Αιγάλεω

Με νίκη 80-52 επί του Αιγάλεω ολοκλήρωσε τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας ενόψει της αγωνιστικής περιόδου ο Πανιώνιος On Telecoms και από την Πέμπτη μπαίνει σε ρυθμούς πρωταθλήματος. Οι κυανέρυθροι με όπλο και πάλι την εξαιρετική τους άμυνα ειδικά στην τρίτη περίοδο όταν και δέχθηκαν μόλις 7 πόντους, μετέτρεψαν το εις βάρους τους 35-37 του ημιχρόνου σε άνετη νίκη.
Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου. Το δεκάλεπτο βρήκε Πανιωνιο On Telecoms και Αιγάλεω ισόπαλους 18-18 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το Αιγάλεω προηγήθηκε 37-35 χάρη στα καλάθια του Γκόλτνγουαιρ.
Το σκηνικό στον αγώνα όμως άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο καθώς οι κυανέρυθροιμε φοβερή άμυνα, συνεχή κλεψίματα και αιφνιδιασμούς και σκοράρισμα από τους Γεωργαλή, Κένταλ αλλά και τους Ζορόσκι και Ξανθόπουλο πήραν τα ηνία στο σκορ με σερί 7-0 (42-37) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Πανιώνιο On Telecoms στο +8 (52-44) ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και πάλι με πιεστικές άμυνες η διαφορά εκτοξευθηκε πάνω από τους πόντους (71-50 με τρίποντο του Ξανθόπουλου) για να λήξει ο αγώνας 80-52. Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-37, 52-44, 80-52