Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2008

Πανιώνια περηφάνια στο μπάσκετ

"Τρέλανέ μας κι άλλο Πανιώνιε". Η ιστορία συνεχίζει να γράφεται από τους κυανέρυθρους που "τρέλαναν" ξανά όλη την Ευρώπη με την από κάθε άποψη ιστορική νίκη με 68-66 επί της Ρεάλ Μαδρίτης που φέρνει τους "πάνθηρες" ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στη φάση των "16" της διοργάνωσης. Αποθέωση από 3.000 φιλάθλους στο Ελληνικό σε ένα απίστευτο ματς-θρίλερ.

Το φιλμ του αγώνα

Η Ρεάλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους κυανέρυθρους αφού με πολύ δυνατή άμυνα περιόρισε τις κινήσεις τους. Με τους Ρέγες και Μάσεϊ στην επίθεση κατάφερε από νωρίς να πάρει διαφορά καθώς προηγήθηκε με 10-2 στο 5'30". Το τάιμ-άουτ του Τριφούνοβιτς και η είσοδος στον αγώνα των Κένταλ και Ξανθόπουλου άλλαξε τον ρυθμό και οι παίκτες του Πανιώνιος On Telecoms αφού "καθάρισαν" τα ριμπάουντ στην άμυνα, με μπροστάρη τον Τσβέτκοβιτς που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους (11-13) και αμέσως μετά με γκολ-φάουλ του Μπάξτερ (14-13) και καλάθι του Κένταλ έτρεξαν ένα εντυπωσιακότατο σερί 14-3 και προηγήθηκαν με 16-13. Ο Κένταλ, δε, με 1/2 βολές 4 δεύτερα πριν το τελος του δεκαλέπτου έγραψε το υπέρ του Πανιώνιος On Telecoms 17-13.

Οι παίκτες της ομάδας συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με του επί μέρους σερί να ανεβαίνει στο 20-3 και να ξεφεύγουν με 22-13 στο 11' με τον Μπράνκο Τσβέτκοβιτς ασταμάτητο να έχει 12 από τους 22 πόντους της ομάδας. Η Ρεάλ έφτανε με... κόπο στο κυανέρυθρο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (25-15 στο 14'40") με τον Γιαννούλη και αμέσως μετά στους 11 (26-15) πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Τσβέτκοβιτς με τους Μαδριλένους να έχουν πετύχει μόλις ένα εντός πεδιάς καλάθι.

Το αμυντικό ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και με 4 σερί πόντους του Ζορόσκι γράφθηκε το 30-17 (16') και με βολές του Ξανθόπουλου το 32-17 (16'12") με τους κυανέρυθρους να γνωρίζουν την αποθέωση από 3.000 φίλους της ομάδας. Η διαφορά, δε, ανέβηκε και στους 17 πόντους (35-18) στο 17ο λεπτό με τον Ζορόσκι να πετυχαίνει τρίποντο με τη λήξη της επίθεσης και το γήπεδο να παίρνει φωτιά!

Στο τελευταίο τρίλεπτο και με τη Ρεάλ να σκοράρει μόνο με βολές, η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (41-22 με φόλοου του Γεωργαλή) για να μειώσει με τρίποντο ο Ερβέλ στο 41-25, με τον Τσβέτκοβιτς να έχει 13 πόντους, τον Ζορόσκι 9 και τον Μπάξτερ 7 αλλά φοβερή αμυντική δουλειά από όλη την ομάδα.

Το κυανέρυθρο ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να... χτυπάει 20αρα (45-25 στο 22ο λεπτό) με τον Τσβέτκοβιτς και στους 22 (47-25 στο 22'30") με μόλις το πρώτο κλάθι του Μάιλς στον αγώνα. Οι της Ρεάλ δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που γινόταν και μετά από τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Ρέγιες το...κοντέρ χτύπησε 23 (48-25 στο 22'40") και στους 25 (νταμπλ-σκορ 50-25) με τον Καλαμπόκη στο 23'.

Με όλους τους θεατές όρθιους να αποθεώνουν τους παίκτες του Τριφούνοβιτς, το κυανέρυθρο πάρτυ συνεχίσθηκε με τη διαφορά να φτάνει στους 27 (52-25 στο 24') ξανά με τον Καλαμπόκη και στους 28 (55-27 στο 25').

Από εκείνο το σημείο και ύστερα όμως οι ρόλοι αντιστράφησαν. Η Ρεάλ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με καλάθια των Ερβέλ και Τόμας και τρίποντο του Μουμπρού ακριβώς με τη λήξη της τρίτης περιόδου μείωσε τη διαφορά στους 15 (60-45). Τα... χειρότερα όμως ήρθαν στη συνέχεια για τους κυανέρυθρους οι οποίοι για 9 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα στην τέταρτη περίοδο δεν πέτυχαν ούτε ένα εντός πεδιάς καλάθι. Η άμυνα ζώνης της Ρεάλ εγκλόβισε τους παίκτες της ομάδας ενώ οι Μαδριλένοι με τον Τόμας ασταμάτητο έτρεξαν ένα φοβερό 13-0 σερί (31-5 από τη στιγμή που βρέθηκαν να χάνουν με 27 πόντους διαφορά) και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (60-58) επτά λεπτά πριν τη λήξη.

Το θρίλερ μόλις άρχιζε με τους κυανέρυθρους να ξεφεύγουν 63-58 με βολές των Μπάξτερ και Καλαμπόκη αλλά τη Ρεάλ να μειώνει 63-61 και να προσπερνά 63-64 με τον Μάρκο Τόμας 1'20" πριν το φινάλε. Ο Ζορόσκι με 1/2 βολές στα 47" ισοφάρισε ενώ ο Ερβέλ αστόχησε σε τρίποντο στα 29" με τον Τσβέτκοβιτς με 2/2 βολές στα 27" να κάνει το 66-64. Στην τελευταία της επίθεση η Ρεάλ αστόχησε όχι σε ένα, αλλά σε τρία σουτ τριών πόντων με τους Ερβέλ και Λόπεθ και ο Τόμας που πήρε το 4ο επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ με 2/2 βολές ισοφάρισε 66-66 6 δεύτερα πριν το φινάλε.

Την τελευταία λέξη όμως την είπε ο Ααρον Μάιλς ο οποίος με ένα απόστευτο coast-to-coast άφησε με λέι-απ τη μπάλα στο καλάθι της "βασιλισσας" και έγραψε μέσα σε αποθέωση το τελικό 68-66 που φέρνει τους κυανέρυθρους ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθοπουλος 4, Τσβέτκοβιτς 21, Ζορόσκι 10, Γεωργαλής 2, Καλαμπόκης 6, Μάιλς 7, Ραίτσεβιτς, Κένταλ 5, Γιαννούλης 2, Νίκολιτς, Μπάξτερ 8, Ντικούδης 3