Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2008

"Αντίο" στο 2008 με νίκη

Με 78-67 νίκησε ο Πανιώνιος τη Καβάλα και αποχαιρέτησε το 2008 με νίκη. Πάντως η Καβάλα μπήκε καλά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη την κακή περιφερειακή άμυνα του Πανιωνίου προηγήθηκε 14-5 κάνοντας ένα σερί 11-0. Ο Ντικούδης αποτελούσε την πιο αξιόπιστη επιθετική λύση των «κυανέρυθρων» και με δικά του συνεχόμενα καλάθια οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (14-13). Μάλιστα με καλάθι του Λαρισαίου φόργουορντ η ομάδα του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 17-16.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Καβάλα να ρίχνει πολύ τον ρυθμό και να εκμεταλλεύεται τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των παικτών του Πανιωνίου. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (30-29).

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Μάλιστα χαρακτηριστικό αυτής της αστοχίας ήταν το γεγονός ότι ο Κένταλ έχασε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Ο Πανιώνιος κάνοντας ένα σερί 10-0 (42-37), φάνηκε να παίρνει βαθιά, ωστόσο το γεγονός ότι μπήκε στην τελική ευθεία προηγούμενος 47-44 άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να ξαναπάρουν ένα προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων, αλλά η αστοχία των δυο ομάδων και τα πολλά κενά τους διαστήματα ήταν σαφές πως δεν του έδινε περισσότερες πιθανότητες για τη νίκη. Έτσι και έγινε με την Καβάλα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 35’ (58-58). Παραπάνω κάναμε λόγο για τα κενά διαστήματα των δυο ομάδων με την Καβάλα να έχει ένα τέτοιο στο τέλος του παιχνιδιού και να γνωρίζει τελικά την ήττα με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-29, 47-44, 78-67
Πανιώνιος (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Τσβέτκοβιτς, Ζορόσκι 5 (1), Γεωργαλής 11 (1), Νίκολιτς 2, Καλαμπόκης 17 (2), Μάιλς 2, Ντικούδης 23 (2), Μπάξτερ 2, Κένταλ 10, Γιαννούλης 2