Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2007

Κάναμε τα εύκολα, δύσκολα...

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Πανιώνιος, ωστόσο κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος νικώντας στην Καστοριά την τοπική ομάδα με 3-2. Οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν προηγήθηκαν με 3-0, ωστόσο οι «γουναράδες» μείωσαν σε 3-2 και απείλησαν με ισοφάριση. Ο Χρήστος Αραβίδης αποδείχτηκε άξιος αντικαταστάτης του Ράφικ Τζιμπούρ και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Νίκου Σπυρόπουλου. Επτά λεπτά αργότερα ο Βαγγέλης Κουτσόπουλος διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων με διαγώνιο σουτ, ενώ στο 27’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 3-0, ωστόσο του σουτ του Μανώλη Σκούφαλη χτύπησε στο δοκάρι. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50’ ο Δημήτρης Σιαλμάς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γιάννη Μανιάτη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και σκόραρε για μία ακόμη φορά, μετά και το γκολ που πέτυχε την Κυριακή απέναντι στη Λάρισα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Νεοσμυρνιώτες χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να εξαπολύσουν την αντεπίθεσή τους. Στο 52’ μείωσαν με τον Στεφανίδη σε 3-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 65’ άγγιξε το 3-2, αλλά ο Ντάριο Κρέσιτς απέκρουσε το σουτ του. Ό,τι δεν έγινε εκείνη τη στιγμή, συνέβη τελικά στο 85’, με τον Στεφανίδη με δυνατό σουτ εκτός περιοχής να μειώνει σε 3-2 και να βάζει «φωτιά» στο ματς. Μάλιστα λίγο μετά και πάλι ο Στεφανίδης έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του στη σέντρα του Χατζηλιόντα έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Κρέσιτς.
Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Κουτσόπουλος, Γκάσπαρ, Πλετς, Κουμορτζί (54’ Μάκος), Βάγκνερ, Σκούφαλης, Σπυρόπουλος (54’ Καπετάνος), Σιαλμάς, Αραβίδης.