ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ...

«ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ»! O ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ONLINE... στη διεύθυνση pan-ola.blogspot.com

Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2007

Οχι έτσι ρε γαμώτο....

Στο ποδόσφαιρο (κάποιες φορές...) δε νικά ο καλύτερος. Είναι γνωστό σ’ όλους όσοι παρακολουθούν το άθλημα. Ενα τέτοιο... έργο έζησαν όσοι βρέθηκαν χθες το βράδυ στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ. Και λοιπόν; Με δυο φάσεις σε 90 τόσα λεπτά η ομάδα του Φερέρ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με σκορ 3-0. Και μόνο το γεγονός ότι καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ο Αυστριακός τερματοφύλακας Γιούργκεν Μάχο είναι η καλύτερη απόδειξη για την εικόνα του αγώνα! Ο Μπλάνκο ανύπαρκτος (έγινε αλλαγή...), ο Λυμπερόπουλος πέτυχε (από σπόντα...) το πρώτο γκολ της ΑΕΚ και μετά ήταν θεατής. Ο Μανού έγινε αλλαγή. Ο Ριβάλντο τον είδαμε στο (αμφισβητούμενο...) φάουλ του πρώτου γκολ και στο πέναλτι του 79. Και όμως ο Πανιώνιος που είχε ασύλληπτο τετ – α – τετ με τον Κόντη στο 36ο λεπτό, δοκάρι με τον Τζιμπούρ και ένα τσουβάλι χαμένες ευκαιρίες (τις περισσότερες «έσωσε» ο Μάχο...) έφυγε ηττημένος από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Βέβαια την τύχη σου την ορίζεις (ως ένα σημείο...) και εσύ και χθες ο Εβάλντ Λίνεν δεν ήταν σε καλή μέρα, καθώς δεν βοήθησε καθόλου τον Πανιώνιο τι στιγμήν που ο Φερέρ με αλεπάληλες αλλαγές κατ’άφερε να αλλάξει την «κακή» εικόνα της ομάδας του. Ο Γερμανός προπονητής αν και έβλεπε οτι ο Κόντης δεν πήγαινε με τίποτα τον άφησε σ’ όλο το ματς. Ο μικρός ήταν (άθελά του...) ο μοιραίος για τους «κυανέρυθρους», αφού έχασε την ευακιρία στο 36, αλλά και έδωσε (!!!) στο 79ο λεπτό τη μπάλα στον Σέζαρ μέσα στη περιοχή του Κρέσιτς και εκεί... βουτώντας (!!!) ανατράπηκε από τον Πλετς. Το γκολ του Σέζαρ στις καθυστερήσεις (που το πανηγύρισε λες και πήρε το... παγκόσμιο κύπελλο) ήταν απλά για να γραφτεί στο φύλλο αγώνος το τελικό 0-3 αντί 0-2!

ΔΗΛΩΣΕΙΣ Εβαλντ Λίνεν

«Είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι εναντίον της καλύτερης ομάδας στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι αξίζαμε τα πάντα εκτός από το να χάσουμε το ματς. Υπήρχε μια ομάδα που έπαιξε ποδόσφαιρο, να δίνει τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Και θεωρώ πολύ δύσκολο να παίξεις καλύτερα από την ΑΕΚ μετά από τρία παιχνίδια, και μάλιστα μετά την Πέμπτη. Το αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είδαμε στον αγωνιστικό χώρο. Αν καταφέρουμε μια φορά στο μέλλον να κερδίσουμε ένα ματς, όπως κέρδισε η ΑΕΚ θα πούμε ότι είμαστε μεγάλη ομάδα. Πιστεύω μόνο μια μεγάλη ομάδα μπορεί να καταφέρει να κερδίσει το ματς, με δυο στημένες φάσεις. Είναι λυπηρό για μας. Πιστεύω ότι ήταν καλό παιχνίδι με εξαίρεση τις πολλές διακοπές που έγιναν. Στα πρώτα 15 λεπτά δεν είδαμε ματς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπήρχαν αυτές οι διακοπές στο ματς. Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ από φάουλ, από ένα φάουλ που μάλλον δεν ήταν. Από τη δική μου οπτική γωνία, είδα ένα φάουλ στον Μαϊστόροβιτς από τον Λυμπερόπουλο. Μετά είχαμε τον έλεγχο του ματς, κάναμε πολλές ευκαιρίες. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Στο β’ ημίχρονο είχαμε πάλι τον έλεγχο, προσπαθήσαμε να κάνουμε κάποιες φάσεις μέχρι το σημείο που δεχθήκαμε το πέναλτι. Συγχαρητήρια στον κόσμο μας για τη θερμή συμπαράσταση σ’ όλο το ματς, αλλά και μετά τη λήξη του αγώνα. Αν είχα έναν παίκτη τύπου Τζιμπούρ που θα μπορούσε να απειλήσει ίσως να έκανα νωρίτερα την αλλαγή".