Πέμπτη 10 Μαΐου 2007

Εγινε το πρώτο βήμα...

Δύο καθοριστικά τρίποντα δια χειρός Στράτου Περπέρογλου έδωσαν στον Πανιώνιο Forthnet τη νίκη με 78-74 και το πλεονέκτημα στη σειρά των προημιτελικών με τον Πανελλήνιο στο ξεκίνημα των πλέι-οφ της Α1. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αλλά οι κυανέρυθροι πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί, ελέω Περπέρογλου, στο φινάλε πανηγύρισαν τη σημαντική νίκη, πρώτη στη φετινή σεζόν κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Οπως και οι δύο προηγούμενες αναμετρήσεις για τη φετινή σεζόν έτσι και η τρίτη ήταν συναρπαστική σε εξέλιξη με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα και στα 40 λεπτά του αγώνα. Ο Πανιώνιος Forthnet προηγήθηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 8 γρήγορους πόντους του Περπέρογλου με 17-11 όμως ο Πανελλήνιος με όπλο την υπεροχή του στα ριμπάουντ και την ευστοχία στα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια για να προηγηθεί λίγο πριν το ημίχρονο (37-37) ακόμη και με τέσσερις πόντους. Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πανιώνιο να ξεκινάει εντυπωσιακά από 8 σερί πόντους του Εντέρ Αρσλάν και να ξεφεύγει με 49-44 αλλά τον Πανελλήνιο να απαντάει με σερί 9-0 και να παίρνει το προβάδισμα με 53-49 κάνοντας με σκόρερ τον Εν'Ντζάι στο 27ο λεπτό. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε ακόμη και στους 6 πόντους, 59-53 στο 32ο λεπτό όμως ο Πανιώνιος Forthnet δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη στο ματς. Με απανωτά καλάθια από τους Καυκή και Χάτσον ισοφάρισε 60-60 στο 34ο λεπτό και το ματς πήρε ξανά φωτιά. Στο φινάλε όμως μίλησε η ψυχραιμία του Περπέρογλου. Με το σκορ ισόπαλο στο 68-68 (αν και ο Πανιώνιος Forthnet είχε προηγηθεί 68-64) ο Στράτος έγραψε το 71-68 με βόμβα τριών πόντων. Στη συνέχεια αστόχησαν Αργυρόπουλος (για Πανελληνιο) και Αρσλάν (για Πανιώνιο) και ο Εν'Ντζάι με 2/2 βολές μείωσε σε 71-70, στα 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Περπέρογλου όμως δεν είχε... τελειώσει τη δουλειά του. Με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 74-70, ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 74-72 και ο Ουίνστον με 2/2 βολές 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραψε το τελικό 78-74. Δεκάλεπτα: 22-18,37-37,53-55,78-72

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ FORTHNET: Καυκής 11, Μίλκοβιτς 1, Περπέρογλου 17(2/4δ,4/7τρ), Ντόιτσιν 2, Αρσλάν 10 (3/5δ,1/3τρ), Αγγελόπουλος,Ουίνστον 15 (5/8δ,0/4τρ,6ασ), Ντραγκόλιοβιτς 6, Χάτσον 16(7/11δ,9ρ)

Δηλώσεις του Λούκα Παβίσεβιτς

Ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και την εμφάνιση της ομάδας δήλωσε ο προπονητής του Πανιώνιος Forthnet Λούκα Παβίτσεβιτς: "Ηταν ενα πολυ δυσκολο παιχνίδι και οι δυο ομάδες πάλεψαν πολύ σκληρά μέχρι τέλος. Ο Πανελλήνιος ειναι μια από τις ομάδες που οπως ο Αρης και ο Παναθηναικος μας ειχαν νικησει στην έδρα μας και ειχαμε έξτρα κίνητρο αλλά συνάμα και δυσκολία στον να τον αντιμετωπίσουμε. Σε γενικές γραμμές πήγαμε καλά σε άμυνα και επίθεση αν και μερικά σουτ δεν μπήκαν. Ηταν ένα ματς και μόνο. Εχουμε το πλεονέκτημα αλλά δεν σημαίνει τιποτα. Στην Κυψέλη το ματς θα είναι πολύ δύσκολο, μας περιμένει μία ακόμη μάχη. Συγχαρητήρια και στον κόουτς Καλαφατάκη που εχει κάνει καλή δουλειά στον Πανελλήνιο".