Κυριακή 8 Μαρτίου 2009

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα μπάσκετ

Με μπροστάρη τον Γιάννη Καλαμπόκη που επέστρεψε στις πολύ καλές εμφανίσεις ο Πανιώνιος On Telecoms επικράτησε στο Ελληνικό των Τρικάλων με 84-77 καιπαρέμεινε σε επαφή με την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι που παλεύουν για τη σωτηρία τους πάλεψαν με νύχια και με δόντια μέχρι το φινάλε.
Το φιλμ του αγώνα
Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Τα Τρίκαλα με τα τρίποντα του Εϊβερι και του Νικολαϊδη προηγήθηκε 15-14 στο 7ο λεπτό, όμως από εκεί και πέρα οι κυανέρυθροι έσφιξαν την άμυνά τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερ 12-3 μέσα σε τρία λεπτά ξεφεύγοντας 26-18 μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Μπροστάρης επιθετικά, σε αυτό το διάστημα, ήταν ο ασταμάτητος κάτω από τα καλάθια Λόνι Μπάξτερ (13 πόντοι) με αρωγό τον Γιάννη Καλαμπόκη (8 πόντοι).
Ετσι, το δεκάλεπτο έληξε με τον Πανιώνιο On Telecoms να προηγείται 28-19 με καλάθι του Λιβόν Κένταλ ακριβώς με τη λήξη και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+9). Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (31-21) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Τσβέτκοβιτς και με γκολ-φάουλ του ίδιου στους 13 (34-21) στο 12'40".
Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν και με καλάθια των Εϊβερι και Μπόγδανου μείωσαν στους 6 πόντους (36-30) με 9-2 σερί, αλλά Καλαμπόκης και Ζορόσκι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-33 με 8-3 σερί) στο 18ο λεπτό και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 46-36. Μοναδικό "μελανό" σημείο ο τραυματισμός στο 14ο λεπτό του Δήμου Ντικούδη ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε έως το τέλος του ματς.
Στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους (51-39 στο 22') ενώ με ένα απίστευτο κάρφωμα του Κένταλ το σκορ έγινε 58-45 και αμέσως μετά 60-45 στα μισά της περιόδου.
Η απάντηση των Τρικάλων όμως ήταν άμεση αφού με 7-0 σερί σε λιγότερο από δύο λεπτά μείωσαν σε 60-52 (27') δείχνοντας αποφασισμένα τα παλέψουν μέχρι τέλους. Ο Πανιώνιος On Telecoms ξέφυγε προσωρινά 65-54 αλλά με νέο 4-0 σερί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 65-58 για να ολοκληρωθεί η περίοδος όμως με τους κυανέρυθρους προηγούμενους 69-58 με δύο βολές του Καλαμπόκη.
Ενα τρίποντο του Τσβέτκοβιτς στις αρχές της τέταρτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14) 72-58. Οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά και μείωσαν στους 9 πόντους (74-65). Με γκολ-φάουλ του Τζιγκάνοβιτς 2'45" πριν το φινάλε η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους (78-71) και με τρίποντο του Μπόγδανου στους 6 (80-74) δύο λεπτά πριν η λήξη.
Οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι που ο Ζορόσκι στα 42" με 2/2 βολές έκανε το 82-74. Ο Παπαχρήστος στα 28" έκανε το 82-77 αλλά ο Ζορόσκι απάντησε άμεσα και έτσι ο Πανιώνιος On Telecoms πήρε τη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 28-19, 46-36, 69-58, 84-77
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος, Τσβέτκοβιτς 11, Ζορόσκι 9, Γεωργαλής 3, Καλαμπόκης 22, Μάιλς 6, Ραίτσεβιτς 5, Κένταλ 10, Μπάξτερ 15, Ντικούδης 3.