Κυριακή 26 Απριλίου 2009

Αυτοκτονήσαμε, αλλά...

Ενα δικό του παιχνίδι την τύχη του οποίοι κρατούσε σχεδόν για 40 λεπτά στα χέρια του έχασε ο Πανιώνιος On Telecoms που αυτοκτόνησε χάνοντας στο Αλεξάνδρειο από τον Αρη με 75-74 και πλέον την Τετάρτη καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά των πλέι-οφ στον 2ο καθοριστικό αγώνα στο Ελληνικό (19.00).
Το φιλμ του αγώνα
Ο Πανιώνιος On Telecoms ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα αφού με οργανωμένες επιθέσεις και αποτελεσματικότητα στην άμυνα κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Με τον ορεξάτο Μίρο Ραίτσεβιτς να πετυχεινει 7 γρήγορους πόντους οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν 7-12 για να απαντήσει ο Αρης με σερί 8-1 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 15-13.
Ομως η αντίδραση των παικτών του Τριφούνοβιτς ήταν άμεση. Με τον Ζορόσκι μπροστάρη στην επίθεση και τον Καλαμπόκη να βοηθάει ο Πανιώνιος On Telecoms προηγήθηκε ξανά 15-19 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-19.
Με την ίδια συνταγή και στη 2η περίοδο οι κυανέρυθροι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (20-29) με τον Ζορόσκι στο 13ο λεπτό για να απαντήσει με τον Κλαρκ ο Αρης μειώνοντας σε 26-29. Ομως Μάιλς και Γιαννούλης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Πανιώνιος On Telecoms ξέφυγε ξανά 28-33 (16ο λεπτό) και 30-38 με τον Ζορόσκι ανεβάζοντας έως το τέλος του ημιχρόνου τη διαφορά στους 9 πόντους (35-44).
Με καλάθι του Δημου Ντικούδη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά εκτοξευθηκε στους 11 πόντους (35-46) αλλά ο Αρης κατάφερε γρήγορα να "μαζέψει" τη διαφορά. Με σκληρές άμυνες και τρίποντα έτρεξε ένα σερί 9-0 και έφερε τη διαφορά στο καλάθι (44-46). Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Πανιώνιος On Telecoms έχοντας πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ με διαφορες από 2 (48-50) έως 5 (53-58) πόντους για να ισοφαρίσει ο Κλαρκ λίγο πριν το φινάλε με τρίποντο στο 61-61.
Ετσι η τέταρτη και τελευταία περίοδος απέκτησε δραματικό χαρακτήρα. Ο Αρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από την πρώτη περίοδο (8ολεπτό, 15-13) με τρίποντο του Μπάρλου (64-63) αλλά ο Γιαννούλης με βολές έδωσε και πάλι αέρα δύο πόντων στον Πανιώνιο On Telecoms με 65-67.
Ο Αρης "απάντησε" με τέσσερις σερί πόντους από τον Κίκι Κλαρκ για να προηγηθεί 69-67 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε αλλά ο Μάιλς με κάρφωμα 2'36" πριν τη λήξη έκανε το 69-71 για τους κυανέρυθρους. Ο Μάιλς ξανά με γκολ-φάουλ 1'24" πριν τη λήξη έκανε το 72-74 ενω ο Αρης ειχε προηγηθεί με τρίποντο.
Ο Νέλσον και ο Μπετς με δύο βολές 1'03" πριν το τέλος και 31" πριν τη λήξη ενώ ενδιάμεσα είχε κανει λάθος ο Ζορόσκι, έφεραν το ματς στα ίσια, 74-74 για να γίνει νέο τραγικό λάθος του Μίτσοβ στα 26" δευτερόλεπτα που έδωσε νέα κατοχή στον Αρη. Ο Κλαρκ αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Μπετς που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ μόλις 2 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη και με μία βολή έγραψε το τελικό 75-74.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 61-61, 75-74
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος, Μίτσοβ 1, Ζορόσκι 14, Γεωργαλής, Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 9, Μάιλς 19, Ραίτσεβιτς 9, Κένταλ, Γιαννούλης 9

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ. ΜΑΖΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΜΕ ΤΑ "ΓΚΡΙ" ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ