ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ...

«ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ & ΜΠΛΕ»! O ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ONLINE... στη διεύθυνση pan-ola.blogspot.com

Τετάρτη 15 Απριλίου 2009

(Κ-21) Πανιώνιος - Ολυμπιακός 1-1

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα Κ-21 του Πανιωνίου στον αγώνα της με την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στη Νέα Σμύρνη.Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε καλύτερος από τους φιλοξενούμενους και «ζήτησε» περισσότερο τη νίκη. Οι κυανέρυθροι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Σίμωση (κεφαλιά στο 18’) και τον Κούρντυ (σουτ στο 21’). Η κορυφαία όμως ευκαιρία χάθηκε στο 43’ όταν το σουτ του Σίμωση βρήκε το δοκάρι του Παπαδόπουλου.Ο Ολυμπιακός στην πρώτη ουσιαστικά απειλητική επίθεση που πραγματοποίησε στο Α’ μέρος, προηγήθηκε στο σκορ. Ο Ανδριόλας απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Διαμαντάκος πέτυχε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Με το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και διατήρησε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Μετά το πρώτο 15λέπτο ο Πανιώνιος άρχισε και πάλι να πιέζει τον αντίπαλο του. Η πίεση αυτή έφερε και την ισοφάριση στο 66’. Ο Αράπογλου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο επερχόμενος Σίμωνης με κεφαλιά έγραψε το 1-1.Στο 73’ ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες, μετά από αυστηρή αποβολή του Κρητικού. Στο 75’ ο Ολυμπιακός έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του, όταν κεφαλιά του Παπαδήμα πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Ανδριόλα.Στο 80’ λεπτό ο διαιτητής του αγώνα εκτέθηκε ανεπανόρθωτα, όταν ο Μανιάτης και ο Αναστασόπουλος έκαναν τη γνωστή κομπίνα (αλά Ρεκόμπα-Εστογιάνοφ), η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Ολυμπιακού, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη και έδειξε κίτρινη κάρτα…
Πανιώνιος (Καλτσής): Ανδριόλας, Σεμπέκος, Μανιάτης Χ., Λαζούρας (Τσαουσάι), Ντζιμάνης, Αναστασόπουλος, Κοντοχρήστος (Μάκος Α.), Κούρντυ (Κοροβέσης) , Αράπογλου (Σταυροθανασόπουλος), Λέκκας, Σίμωσης.