Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2007

Ράφικ Τζιμπουρρρρρρρρρρρρρ

Με ηγέτη και σκόρερ τον Ράφικ Τζιμπούρ ο Πανιώνιος νίκησε 3-2 τη Σκόντα Ξάνθη αν και βρέθηκε να χάνει στο 53ο λεπτό με 0-2. Με ψυχή πανθήρων οι παίκτες τουν Εβαλντ Λίνεν "γύρισαν" ένα παιχνίδι που έδειχνε "τελειωμένο... Τους αξ΄ζιουν χίλια μπράβο και ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς...

Λίνεν: «Γέρασα πρόωρα…»

«Κανονικά έχω γενέθλια τέλος Νοεμβρίου, σήμερα γέρασα για πολλά χρόνια». Με τα παραπάνω λόγια ο Εβαλντ Λίνεν άρχισε τις δηλώσεις του, ενώ στη συνέχεια ανέφερε: «Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για μας με ένα γκολ από το τίποτα που τους επιτρέψαμε να το πετύχουν. Εμοιαζε με την περσινή χρονιά που χάσαμε δυο φορές από τη Ξάνθη. Κυριαρχήσαμε στο Α΄ ημίχρονο, αλλά δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Μόνο μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γουνδουλάκη στο 15ο λεπτό. Στο Β’ ημίχρονο αλλάξαμε την τακτική, βάζοντας τον Φερνάντεζ πιο μπροστά και τον Γουνδουλάκη στα αριστερά. Αυτό βοήθησε τους δυο παίκτες να παίξουν καλύτερα. Φυσικά δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ που κανονικά ήταν ο θάνάτος μας. Σ’ αυτή τη φάση περιμέναμε να σφυρίξει οφ-σάιντ, ενώ δεν μαρκάραμε σωστά τον Ρατζίνσκι. Φυσικά μας βοήθησε ότι μετά από 4 λεπτά σκοράραμε. Το γκολ ήταν σημαντικό για την ψυχολογία μας. Αν έμενε το 0-2 θα «πέφταμε» ψυχολογικά. Το γκολ μας γέμισε ενέργεια και αυτοπεποίθηση. Μέσα σε επτά λεπτά γυρίσαμε το ματς και αυτό είναι εξαιρετικό. Παίξαμε μπάλα. Βέβαια ένα λεπτό πριν το τρίτο γκολ η Ξάνθη μπορούσε να σκοράρει με τον Κιντάνα, αλλά έγινε μια σπουδαία ενέργεια από τον Μάκο, που ίσως να είναι ο καλύτερος μας παίκτης».