Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2007

Κορίτσια για φίλημα...

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε απόψε στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη ο Πανιώνιος, σε αγώνα για την 4η ημέρα του EuroCup των γυναικών. Οι «κυανέρυθρες» επικράτησαν 67-65 της Ζελέζνιτσαρ, έφτασαν τις 3 νίκες στον 1ο όμιλο και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-38, 52-56, 65-67.

Με «οδηγό» στην επίθεση τη Θορν (16π. στο α΄ ημίχρονο) και σε συνδυασμό με την... αποχή των αντιπάλων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (0/0 στο α΄ ημίχρονο), ο Πανιώνιος μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε «οικοδομήσει» από το πρώτο δεκάλεπτο και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (38-36). Στο δεύτερο ημίχρονο η εξαιρετική άμυνα της ελληνικής ομάδας και η άνοδος της απόδοσης της Σαμορούκοβα (16π. - 10ρ.) και της Κουίναν (15π.) αποτέλεσαν καθοριστικά στοιχεία στο σπουδαίο «διπλό» του Πανιωνίου. Στην τελευταία περίοδο ένα τρίποντο της Δελή, το μοναδικό εύστοχο της παίκτριας σε όλο το παιχνίδι, χάρισε στον Πανιώνιο μία διαφορά 8 πόντων (67-59 στο 33΄). Η Ζελέζνιτσαρ «απάντησε» με ένα γρήγορο σερί 6-0 (67-65), μειώνοντας στο καλάθι, αλλά μέχρι εκεί. Για ένα ολόκληρο πεντάλεπτο, το τελευταίο, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και το 67-65, που είχε διαμορφωθεί περίπου στο 35ο λεπτό, έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Δελή 3 (1), Βασιλείου, Θορν 23 (4), Χαλιβερά 8 (1), Σαμορούκοβα 16 (10ρ.), Κουίναν 15, Γιαννακοπούλου 2.