Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2007

Γιατί αλήτη Ισπανέ; Γιατί;

"Ο Ισπανός διαιτητής με το... πριόνι...». Αυτός θα μπορούσε να είναι τίτλος θρίλερ, αλλά μάλλον ταιριάζει γάντι στη χθεσινή ήττα του Πανιωνίου από τη Γαλατασαράι. Ο διαιτητής Μεγιένκο και βοηθός του Ιμπάνεθ πέρασαν... ορεινό χειρουργείο τον Πανιώνιο και «έσπρωξαν» τη Τουρκική ομάδα σε μια νίκη που δεν άξιζε. Είναι χαρακτηριστικό ότι σ’ ολόκληρο το Α’ ημίχρονο η Τουρκική ομάδα δεν είχε κάνει ούτε ένα σουτ προς την εστία του Ταμπάση. Ομως ότι δεν έκαναν οι παίκτες της Γαλατά, το έκαναν (σε άψογη συνεργασία) ο διαιτητής και ο πρώτος βοηθός. Στο 51ο ο Σερκάν είχε ανοίξει... περίπτερο στη περιοχή του Ταμπάση. Οφ σάιντ που θα υποδείκνυε και ο... Ταγίπ Ερντογάν. Και όμως ο Ιμπάνεθ κράτησε το σημαιάκι κάτω και ο Τούρκος σκόραρε! Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σερκάν φαίνεται ότι είδε «παχύ» το χορτάρι στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου και αποφάσισε να... ξαπλώσει. Ο διαιτητής δεν χάνει την ευκαιρία και στο πλαίσιο της ενδυνάμωσης της Ισπανοτουρκικής φιλίας σφυρίζει πέναλτι!!! Ο Σονκ σκοράρει από την «άσπρη» βούλα και ο Μεγιένκο ολοκληρώνει το «έγκλημα» σε βάρος του Πανιωνίου αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μάκο. Εκεί ο αγώνας τελείωσε για τους «κυανέρυθρους». Είχαν πάρει το... μήνυμα! Το τρίτο γκολ του Σουκούρ απλά «έγραψε» το τελικό 0-3. Ισως γι’ αυτό ο προπονητής της Γαλατασαράι στη συνέντευξη Τύπου πριν το ματς είχε πει ότι αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία της ομάδας του. Πιθανότατ ήξερε κάτι παραπάνω. Εξάλλου είναι γνωστό ότι οι Ισπανοί διαιτητές αναλαμβάνουν τις «επικίνδυνες αποστολές» της ΟΥΕΦΑ. Οσοι δεν το ήξεραν το κατάλαβαν χθες το βράδυ στο γήπεδο της νέας Σμύρνης, όπου το δίδυμο Μεγιένκο – Ιμπάνεθ «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες τον Πανιώνιο. Πιθανότατα Η επένδυση της Γαλατασαράι «μέτρησε» περισσότερο από τον... «μικρό» και «άσημο» Πανιώνιο.

Δηλωσεις Εβαλντ Λίνεν

«Να χάσουμε με τέτοιο τρόπο είναι λυπηρό. Δεν αξίζαμε να χάσουμε. Στο Α’ ημίχρονο μια ομάδα έπαιξε μπάλα, ο Πανιώνιος. Η Γαλατσά σαραι δεν έκανε ούτε σουτ. Μπήκαμε στο Β’ θέλαμε να συνεχίσουμε την πίεση, αλλά δυστυχώς ένα οφ σαιντ γκολ. Ηταν ξεκάθαρο. Στο 63’ χάσαμε τη μπάλα, ο Σερκάν τρέχει μαζί με τον Μάκο, πέφτει ο Τούρκος κάτω και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Πιστεύω ότι δεν είναι πέναλτι. Αυτή η φάση δεν θα υπήρχε αν δεν δεχόμασταν το πρώτο γκολ. Η φάση του πέναλτι χάλασε το παιχνίδι μας, ήρθε και η αποβολή του Μάκου. Μπορώ να καταλάβω τον Μάκο που έκανε καλό παιχνίδι. Δέχθηκε κίτρινη για ένα φάουλ που δεν έκανε και έτσι μένουμε με δέκα παίκτες. Ηταν ένα λυπηρό σκορ για μας που δεν το αξίζαμε».