Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2009

Κυανέρυθρη επέλαση στον κάμπο

Στην 3η θέση της βαθμολογίας της Α1 σκαρφάλωσε ο Πανιώνιος On Telecoms που πέρασε σαν σίφουνας και από το κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα με νίκη 79-67 επί της ΑΕΛ. Οι κυανέρυθροι που από το πρώτο λεπτό επέβαλαν τον δικό τους νόμο στο ματς, με όπλο την άμυνα και τις σωστές επιθετικές επιλογές έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Το φιλμ του αγώνα

Αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το ματς από την πρώτη περίοδο εμφανίσθηκαν οι παίκτες του Πανιώνιος On Telecoms στο παρκέ του γηπέδου της Νεάπολης. Με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και λογικές επιθετικές επιλογές οι κυανέρυθροι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα αφού πολύ νωρίς (3ο λεπτό) προηγήθηκαν με 9-0. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο και με τους Μπάξτερ και Κένταλ να σκοράρουν στην επίθεση οι παίκτες του Τριφούνοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (15-5) και στους 13 (21-8) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 10 πόντους (24-11 και 26-16) στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου με την ΑΕΛ να μειώνει προς στιγμή όμως στους 7 (30-23) με καλάθια των Λαμπρόπουλου και Μέχια και τους κυανέρυθρους να απαντούν με σερί 9-2 και να ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 πόντους (39-25) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τον Πανιώνιο On Telecoms προηγούμενο με 39-30 αφού η ΑΕΛ μείωσε με τρίποντο του Ζάρα και καλάθι του Φράνσις.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά μειώθηκε ξανά στους 7 (39-32) αλλά με σερί 6-0 σε ένα λεπτό ο Πανιώνιος On Telecoms την επανέφερε πάνω από τους δέκα πόντους (45-32) στο 22ο λεπτό. Με τον Ζορόσκι να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση οι κυανέρυθροι κράτησαν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (50-38) στα μισά της περιόδου και 54-41 στο 26ο λεπτό.

Η ΑΕΛ με άμυνα ζώνης στο φινάλε της περιόδου πάντως, κατάφερε με σερί 10-4 να μειώσει στο 58-51 και να διατηρήσει ελπίδες ανατροπής του αγώνα. Ελπίδες που αναπτερώθηκαν με τρίποντο του Λάππα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πλησιάζοντας στους 4 (58-54). Ο Ζορόσκι και ο Τσβέτκοβιτς έσπρωξαν τον Πανιώνιο On Telecoms σε γρήγορο 5-0 σερί για το 63-54 (33') ενώ με νέο καλάθι του Τσβέτκοβιτς η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο νούμερο (66-56). Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι κυανέρυθροι δίχως άγχος και με καθαρό μυαλό στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (73-58 με συνολικό σερί 15-4) στο 36ο λεπτό και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 30-39, 51-58, 67-79

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος, Τσβέτκοβιτς 16, Ζορόσκι 14, Γεωργαλής 2, Δρελιώζης, Μπάξτερ 16, Καλαμπόκης, Μάιλς 10, Ντικούδης 9, Κένταλ 10, Γιαννούλης 2