Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2009

Εμείς νικάμε στο γήπεδο και όχι στα χαρτιά...

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Πανιώνιος On Telecoms που πλέον έπιασε στην 4η θέση τον Αρη και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από τον 3ο Πανελλήνιο και δύο μπροστά από το 6ο Μαρούσι! Οι κυανέρυθροι πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα και επίθεση ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και διέλυσαν την ΑΕΚ με 88-67 σε ένα από τα καλύτερα φετινά τους παιχνίδια.

Το φιλμ του αγώνα

Οι κυανέρυθροι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τις προθέσεις τους δείχνοντας πάθος και διάθεση σε κάθε τους ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Με επιθετικό άξονα τον Λιβόν Κένταλ που πέτυχε επτά γρήγορους πόντους, προηγήθηκαν 9-4 στο 4ο λεπτό και 11-5 λίγο αργότερα. Από εκείνο το σημείο και ύστερα μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, ο Πανιώνιος!

Με φοβερή άμυνα, κλεψίματα, αιφνιδιασμούς, καρφώματα και τρίποντα οι κυανέρυθροι επέβαλαν πλήρως τον δικό τους νόμο και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 12-2 στα επόμενα τέσσερα λεπτά ξεφεύγοντας με 23-7 για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 25-9 με τους Ζορόσκι, Μπάξτερ αρχικά και Τσβέτκοβιτς στη συνέχεια να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά.

Το ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και στη δεύτερη περίοδο όταν με καλάθια του Τσβέτκοβιτς η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους (30-10 στο 12'30") μέσα σε αποθέωση. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με ένα γρήγορο δικό της 6-0 σερί (30-16) όμως η απάντηση ήταν άμεση με 11-0 σερί των κυανέρυθρων με τον Γιαννούλη και τη διαφορά να ανεβαίνει στους 25 πόντους (41-16 στο 17'30'). Στο τέλος όμως του ημιχρόνου, το χαλάρωμα στην άμυνα του Πανιώνιος On Telecoms έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους 18 πόντους (43-25) με τους κυανέρυθρους κυρίαρχους στα ριμπάουντ (19 έναντι μόλις 4 της ΑΕΚ) ομαδικούς (10 ασίστ) και εύστοχους (8/14 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 12/15 βολές).

Η διαφορά επανήλθε γρήγορα σε επίπεδα άνω των 20 πόντων στο 24ο λεπτό μετά από τρίποντο του Κένταλ και καλάθι του Μπάξτερ (54-31) και έφτασε ακόμη και στους 26 (59-33) με τον Ντικούδη στο 27ο λεπτό. Η ΑΕΚ με τον Παπανικολάου όμως κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου στο 62-42 με 9-3 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπικής διαδικασίας με τον Πανιώνιο On Telecoms στο ρελαντί να κρατάει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.
Η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά στους 16 πόντους (62-46) στο 31'20" με συνολικό σερί 13-3 αλλά ένα τρίποντο του Τσβέτκοβιτς και βολές του Μπάξτερ αποκατέστησαν την τάξη για το 67-46 λίγο αργότερα. Ετσι, με τον Τριφούνοβιτς να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής ο Πανιώνιος On Telecoms έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 42-35, 62-42, 88-67

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ON TELECOMS: Ξανθόπουλος 4, Τσβέτκοβιτς 19, Ζορόσκι 13, Γεωργαλής 4, Καλαμπόκης 2, Μάιλς 9, Κένταλ 10, Γιαννούλης 5, Μπάξτερ 14, Ντικούδης 5, Δρελιώζης 3

* Στις εξέδρες του γηπέδου του Ελληνικού βρέθηκαν στον αγώνα με την Α.Ε.Κ. 50 παιδιά με τους συνοδούς τους, μέλη των τμημάτων υποδομής της ομάδας της Αθλητικής Ενωσης Εξω Παναγίτσας Χαλκίδας.

Tριφούνοβιτς: "Είχαμε ενέργεια και παίξαμε καλά"

Ο Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του και μετά το τέλος του αγώνα ανέφερε: "Ήταν το πρώτο ματς μετά από τέσσερις μήνες, όπου είχαμε επτά ημέρες για να προετοιμαστούμε. Είχαμε ενέργεια και παίξαμε πολύ καλά. Το αβαντάζ μας ξεκίνησε από την άμυνα. Στα 16 πρώτα λεπτά υποχρεώσαμε την ΑΕΚ να μείνει στους 16 πόντους.