Κυριακή 22 Απριλίου 2007

Ευρώπη ερχόμαστε...

Ασταμάτητο το «κυανέρυθρο» τρένο οδεύει προς το κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο Πανιώνιος του Εβαλντ Λίνεν νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 στη Νέα Σμύρνη και επιβεβαίωσε με πανηγυρικό τρόπο ότι αυτή την περίοδο παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Ιδιαίτερα στα πρώτα 45 λεπτά οι «κυανέρυθροι» έκαναν «σκόνη» κάθε αμυντικό σύστημα του ΠΑΟΚ και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα από τα δυο γκολ που σημείωσαν ο Γουνδουλάκης και ο Σπυρόπουλος. Στο γκολ του Σπυρόπουλου θα πρέπει να σταθούμε, καθώς είναι από τα ωραιότερα της αγωνιστικής και ίσως από τα καλύτερα του φετινού πρωταθλήματος. Ο Πανιώνιος έφτασε δίκαια στη νίκη, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που για μια ακόμη φορά σε εκτός έδρας ματς φάνηκε «χλωμός» και με «κτυπητές» αδυναμίες σε όλες τις αγωνιστικές γραμμές.
Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4’ έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Φερνάντεζ. Ο Ενσαλίβα λοιπόν έκανε την μπαλιά στον Μάκο, ωστόσο αυτός δεν κατάφερε από καλό σημείο να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στο 25ο λεπτό λοιπόν, η πίεση που ασκούσε ο Πανιώνιος στον «δικέφαλο του βορρά» απέφερε καρπούς, όταν άθελα του ο Ηλιάδης έστρωσε την μπάλα στον Γουνδουλάκη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φερνάντεζ κάνοντας το 1-0. Τρια λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι «κυανέρυθροι» ευτύχισαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με σκόρερ τον Σπυρόπουλο ο οποίος με σουτ από τα 35 μέτρα νίκησε τον Φερνάντεζ κάνοντας το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, δημιούργησε προβλήματα στον Πανιώνιο ωστόσο δεν είχε τον παίκτη εκτός από τον Μίετσελ για να κάνει την ζημιά στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Έβαντ Λίνεν όπως ήταν φυσικό πρόσεχε περισσότερο την άμυνα της και περίμενε τους «ασπρόμαυρους» στο μισό γήπεδο έτσι ώστε να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Δυο λεπτά πριν το τέλος ο Μάκος…μιμήθηκε τον Σπυρόπουλου και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Γιασεμάκη.